Na architektuře záleží: ICOK nabídl příklady dobré praxe nejen z našeho regionu

Olomouc – Veřejný prostor a jeho důležitost pro kvalitu života ve městech a obcích byl hlavním tématem konference Na architektuře záleží, kterou ve čtvrtek 21. března uspořádalo Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK). Konala se jako jedno z prvních odborných setkání ve zbrusu nově zrekonstruované kulturní scéně Central Muzea umění Olomouc.

Ředitel ICOKu Tomáš Dostál zdůraznil důležitost odvahy při prosazování moderních prvků a kvality ve veřejném prostoru. „Rád bych, abyste si odnesli povzbuzení do dalších debat, které vedete ve svých městech a obcích. Pevně doufám, že se kvalita bude projevovat nejen v těch větších městech, ale i na vesnicích. Rádi tomu pomůžeme,“ řekl v úvodním slovu.

Důležitost sdílení dobré praxe zase vyzdvihnul architekt a náměstek olomouckého primátora Tomáš Pejpek. Informoval také o plánech města. „Pracujeme na posílení pozice hlavního architekta a budeme vypisovat několik architektonických soutěží,“ přiblížil Tomáš Pejpek.

Dopolední panel se zaměřil na problematiku veřejného prostoru a vizuálního smogu. Své příspěvky přednesli Richard Vodička, teoretik veřejného prostoru a Veronika Rút Fullerová, designérka a autorka publikace Kuchařka kultivace českých měst. Ilja Kocian, historik umění a národní koordinátor projektu New European Bauhaus, pak seznámil účastníky s touto iniciativou Evropské unie.

Odpolední panel směřoval do praxe a k uskutečněným realizacím. Miroslav Pospíšil, architekt z olomouckého studia atelier-r, zdůraznil důležitost kvalitní architektury. Ivo Tuček, městský architekt Šumperka a zástupce České komory architektů, hovořil o procesu hledání kvality. Antonín Dokoupil, vedoucí oddělení rozvoje města Litomyšl a Marek Pazdera, starosta Velké Bystřice, prezentovali příklady dobré praxe ze svých měst.   

Závěr konference pak patřil diskusi o tom, jak v Litomyšli a Velké Bystřici začali spolupracovat s architekty, zda je dobré zapojovat do městských realizací veřejnost a co řečníci vnímají jako největší přínos spolupráce samospráv s architekty. „To, že tady můžu být a prezentovat, co se nám povedlo, jako příklad dobré praxe, vnímám pro naše městečko jako čest a vyznamenání. Podobná setkání považuji za velmi podnětná a dobrý způsob, jak získat inspiraci i nové kontakty,“ uvedl po akci starosta Velké Bystřice Marek Pazdera.

Konference se zúčastnilo přes sto hostů, včetně architektů, urbanistů, starostů a dalších zájemců o architekturu a veřejný prostor. Jejím hlavním cílem bylo inspirovat a podpořit diskusi o architektuře a péči o veřejný prostor nejen v Olomouckém kraji. Akce se konala pod záštitou České komory architektů.

Petra Pášová

PR / Média

pasova@inovaceok.cz